
CZYM SIĘ ZAJMUJEMY
Zakres świadczeń

PORADA PSYCHOLOGICZNA
To rodzaj pomocy psychologicznej po którą można się zwrócić w związku z bieżącymi trudnościami życiowymi. Mogą one dotyczyć różnych obszarów takich jak: – wątpliwości bądź problemy wychowawcze; – trudności komunikacyjne; – trudności w relacjach małżeńskich/ partnerskich, rodzicielskich i innych zw. z kontaktem społecznym; – trudności związane ze zmianą sytuacji życiowej (narodziny, choroba i śmierć, problemy zdrowotne w tym uzależnienia, zmiana pracy i inne); – trudna sytuacja w pracy; – konieczność podjęcia ważnych życiowych decyzji; – kwestie związane z seksualnością.

PORADA PSYCHOLOGICZNA DIAGNOSTYCZNA
Porada psychologiczna diagnostyczna ma na celu rozpoznanie sytuacji pacjenta – zarówno indywidualnej, środowiskowej, rodzinnej, jak i szkolnej. Jej celem jest określenie trudności w rozwoju i funkcjonowaniu dziecka oraz odnalezienie mocnych stron, które mogą być pomocne w dalszej pracy. Psycholog uzyskuje informacje m.in. o przebiegu ciąży, rozwoju dziecka, przebiegu edukacji, relacjach rówieśniczych, zainteresowaniach. W ramach porady psychologicznej diagnostycznej przysługuje pacjentowi do trzech wizyt.

PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA
To cykl spotkań osoby potrzebującej pomocy z psychoterapeutą. Służą one zrozumieniu i pokonaniu zgłaszanej trudności. Sesje odbywają się w atmosferze poufności i szacunku. Podczas pierwszych spotkań terapeutycznych ustalane są cele pracy terapeutycznej, zasady obowiązujące podczas spotkań. Dobierana jest również najkorzystniejsza forma pracy. Proponowana jest psychoterapia krótkoterminowa (do 25 sesji w ciągu 6 miesięcy), psychoterapia długoterminowa (do 75 sesji w ciągu roku).

PSYCHOTERAPIA RODZINNA
To cykl spotkań całej rodziny z psychoterapeutą. Problemy wychowawcze, kłótnie, napięcia w rodzinie, objawy psychosomatyczne, kłopoty w szkole, trudności w budowaniu satysfakcjonujących relacji to tematy, które bardzo często pojawiają się w terapii rodzin. Każda osoba w rodzinie jest częścią systemu rodzinnego, wchodzi w relacje z poszczególnymi osobami. Członkowie rodziny wzajemnie na siebie wpływają, problem jednej osoby oddziałuje na pozostałe. Podczas terapii podejmowana jest próba zrozumienia tego co się dzieje w rodzinie i wprowadzania korzystnych zmian.

PSYCHOTERAPIA GRUPOWA
To cykl spotkań terapeutycznych w grupie (4-12 osób), które służą zrozumieniu własnych przeżyć, pracy nad problemami, których istotą są relacje z innymi. Grupa daje możliwość uczenia się budowania relacji poprzez ich doświadczanie. Indywidualne trudności osoby często przejawiają się w relacjach z uczestnikami grupy oraz z prowadzącym psychoterapeutą. Spotkania umożliwiają uświadomienie sobie schematów własnych zachowań, sposobów wchodzenia w relacje, co jest dobrym początkiem zmian i sprzyja własnemu rozwojowi.

WSPARCIE PSYCHOSPOŁECZNE
Wsparcie psychospołeczne dotyka dwóch dziedzin życia człowieka – psychicznej i społecznej ma na celu umożliwienie pacjentowi radzenia sobie z napotkanymi problemami w obu tych sferach. Sesje wsparcia psychospołecznego łączą w sobie elementy psychoedukacyjne (komunikacja, emocje, itp.) z nauką uważności na siebie w relacjach z innymi ludźmi. Zdarza się, że pacjenci nie są świadomi związku między dobrostanem psychicznym i emocjonalnym a środowiskiem społecznym. Sesje wsparcia pychospołecznego są możliwe dla jednej osoby, lub dla grupy od 2 do 6ciu osób.

WIZYTY, PORADY DOMOWE LUB ŚRODOWISKOWE
W ramach modelu środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej zespół terapeutyczny świadczy porady środowiskowe, które obejmują porady diagnostyczne, psychologiczne i terapeutyczne. Polegają one głównie na wizytach domowych w miejscu zamieszkania pacjenta. Celem działań zespołu jest specjalistyczne wsparcie młodych pacjentów w ich najbliższym domowo-szkolnym środowisku, podjęcie współpracy z rodzinami pacjentów, z nauczycielami specjalistami (głównie pedagogami i psychologami szkolnymi) oraz rozwiązanie ich problemów.
Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.